Miért nem tükrözi az itt élők többségének akaratát a választás eredménye?
Tisztelt Kaposváriak!
Először is köszönöm, hogy az elmúlt öt évben végzett munkámat támogatva megsokszorozták a rám leadott szavazatokat.
Sokan feltették a kérdést, miért változatlan a Közgyűlés összetétele, ha a többség változásra szavazott?
Miért nem tükrözi az itt élők többségének akaratát a választás eredménye?
A 2019-es önkormányzati választáson a 12 választókörzetben leadott polgármester párti és kihívók közötti szavazatkülönbség mindössze 81 szavazat volt a polgármesteri csapat javára.
2024-ben 571 szavazattal többet kaptak a változást akarók. Mégis a mandátumok kiosztása ugyanaz 12:5 arányban a polgármesterrel kiegészítve ugyanaz a többség kormányozza a várost. Ez a többség, több mint negyedszázada uralkodik a város felett.
Az itt élők többsége, akik változást akarnak, nem kapnak hatékony képviseletet, nincs valódi kompenzáció a választási rendszerben a sorozatos és visszaélésszerű jogalkotás, korlátozott nyilvánosság és az egyenlőtlen finanszírozás miatt.
A számok tükrében a hatalom fenntartását az ellenzéki pártok korábbi és jelenlegi megosztottsága eredményezte, így a kisebbség uralkodhat a többség felett.
Az ellenzéki pártok felelőssége, hogy nem képesek egy alkalmas jelöltben megállapodni, a kormánypártok kihasználják és ha érdekük úgy kívánja gerjesztik a megosztottságot. Kaposváron az ellenzéki pártoknak nincs elfogadott vezetője, különben a mandátumok felének elvesztése törvényszerűen a lemondáshoz és a visszavonuláshoz vezetne.
Az ellenzéki pártok összefogásának országos vezetői már elkezdték a lemondásokat. Kaposváron ez nem történt meg, az itt élők nem is tudják, kik a helyi ellenzéki pártok vezetői, kik felelnek azért, hogy a választói akarat nem érvényesül hosszú idő óta.
A 2024. évi önkormányzati választáson 12 választókerület ¾-ében 9 körzetben 50% vagy az alatti, 3 körzetben 51% feletti a polgármester jelöltjeinek a támogatottsága. Visszaléptetés nélkül polgármesternek 13 mandátuma van a testületben 12 egyéni képviselő és a polgármester. A kihívóknak 5 mandátuma van listáról, amely 4 jelölő szervezet között oszlik meg.
Visszalépés vagy előzetesen egyeztetett indulás esetén, a jelenlegi számok alapján:
Polgármester jelöltjei 3 egyéni + 4 listás = 7 mandátum szereztek volna.
A változást akarók 9 egyéni + 1 listás = 10 mandátum jut.
A változást akarók alkotják ekkor a többséget, 10 mandátum a minősített többség.
Alkalmas polgármesteri kihívó esetén szoros eredménnyel a polgármesteri választás eredménye megfordítható már, mivel a korábbi közel 10%-os eséshez képest a polgármester támogatottsága további, több mint 4%-kal esett. 52 %-os támogatottsága az egy alkalmas kihívó esetén átszavazásokkal lecsökken.
Ezt erősíti meg az EP választás eredménye, ahol a pártok támogatottsága, a változást mutatja:
Fidesz 42%
Tisza 33%
DK 10%
MH 6%
Mit kell tenniük a változást akaróknak? Meg kell szabadulniuk a felelősöktől, követelniük kell a pártok helyi tagságának a változást a pártok vezetésében. Tanulságos, hogy a visszaléptetési tárgyalásokat támogató egyik helyi pártszervezetet feloszlatták, majd a pártközpont olyan helyi szervezetet hozott létre, amelyik nem lép vissza, ezzel szolgálva a megosztottságot és a helyi hatalom konzerválását.
Ha nincsenek alkalmas vezetőik a pártoknak, támogassanak olyan helyi szervezetet, aki bizonyította munkával, szavazásaival alkalmasságát az itt élők képviseletére. Somogyi települések jó példát mutattak a pártok helyett olyan emberekre bízták a településük sorsát, akik az ott élők érdekeit és nem a saját - pártlogók mögé rejtett - érdekeiket védik körömszakadtáig.
Változás lesz a Közgyűlés személyi összetételében, hét új képviselő érkezik, akiknek a felkészültsége, erkölcsi tartása, értékrendje dönti el, hogy a döntéshozatalban lesz-e változás?
Kívánok a Közgyűlés minden megválasztott képviselőjének eredményes, az itt élők képviseletét felvállaló munkát!
Köszönöm, hogy meghallgattak!